Josef Krůpa
Glosa
17. listopad - Den boje studentů za svobodu a demokracii. Další z řady státních svátků, což je ve svých důsledcích příjemné - máme placené volno, a pokud snad někdo do zaměstnání přesto musí, náleží mu příplatek za práci ve svátek.
Čili sedmnáctý listopad prožíváme jako každý jiný státní svátek. Tedy jako den, kdy sice máme volno, ale jako bychom měli jakýsi těžko pochopitelný problém se s důvodem tohoto volna ztotožnit. Bylo by nám snad i trapně jej nějakým způsobem veřejně slavit - tak už je to u nás prostě zvykem. Bohužel. To maximum, co jsme schopni udělat, je „povinné“ vyvěšení vlajek na veřejných budovách.
Podle televize si prý celá země připomíná výročí 17. listopadu. Zlaté oči.
Zpravodajství ČT24 přináší záběry na „slavnostní shromáždění“, projevy a kladení věnců… Pod těmi záběry běží titulky ostatních hlavních zpráv dne z domova i ze světa. Mezi jinými: „Německo a USA nesou podle Merkelové a Obamy odpovědnost za demokracii“.
Tož nevím… Je snad za stav demokracie například v Turecku nebo obecně v zemích Blízkého či Středního východu odpovědné Německo a USA? Asi ano – když se k tomu představitelé těchto zemí – Obama a Merkelová - sami (a evidentně hrdě) hlásí.
No navzdory tomu velkohubému prohlášení si myslím, že za stav demokracie v konkrétních zemích nesou odpovědnost především samotní občané. V USA jako v Turecku, v Německu jako v Česku, v Rusku jako v Číně. Jiná věc je, jestli příslušní občané vůbec demokracii jako hodnotu uznávají, jestli ji chtějí. Nejde zde jen o známou občanskou vlažnost či voličskou lhostejnost. Nejde dokonce ani "pouze" o muslimské země. I v zemích jako Německo nebo Francie se stále více lidí veřejně hlásí k tomu, že šaría je nadřazena všem zákonům včetně ústavy.